Zásady nošení kompresivních punčoch po sklerotizaci dolních končetin

1) Punčochu je nutné nosit 3 týdny a to od rána do večera. Punčocha se odkládá na noc, vždy až na lůžku - noha musí být v horizontální poloze! Pokud je potřeba v noci vstávat (například na toaletu nebo k dítěti), je nutné si punčochu znovu obléci - opět ještě na lůžku.

2) Pacient, který podstoupil sklerotizaci není v pohybu nikterak omezen. Pohyb naopak příznivě působí na  hojení. Je jen třeba vyvarovat se výraznému posilování sklerotizované končetiny a nošení těžkých břemen.

3) Po dobu 6 týdnů po sklerotizaci se nedoporučuje opalování a návštěva solárií. Vystavení ošetřeného místa slunečnímu záření by mohlo způsobit pigmentaci pokožky.

4) Bezprostředně po výkonu Vám budou vpichy přelepeny náplastmi. Ty po příchodu domů odstraňte. Náplast by mohla u citlivějších jedinců vyvolat alergickou reakci.

5) Omezení se netýká ani běžné hygieny. Pokožku nohou lze mýt obvyklým způsobem a používat mýdla a přípravky, na které jste zvyklá(ý). Je jen nutné dodržovat určitý postup: Při koupeli je potřeba si do vany nejprve sednout, poté sundat punčochu, v sedě se osprchovat, osušit a opět si ještě v této poloze punčochu obléci. V případě, že nemáte vanu, ale sprchový kout, je možné se sprchovat i s oblečenou kompresivní punčochou.

Je potřeba mít neustále na paměti, že na sklerotizovanou nohu se nesmíte postavit a ani ji spustit do svislé polohy, pokud na ni nebudete mít oblečenou kompresivní punčochu!!!

Prevence křečových žil

Hlavní zásadou prevence křečových žil je podpora svalové pumpy dolních končetin. Spočívá především v pravidelném pohybu.  Pacient by se měl vyvarovat dlouhému stání nebo sezení a dávání nohy přes nohu. Vhodné je chodit na procházky, běhat nebo cvičit. Doporučuje se cvičit speciální gymnastiku s nohama zdviženýma do výše. V lehu na zádech udělejte svíčku, ohýbejte prsty na nohou nebo napodobujte jízdu na kole. Sprchujte si dolní končetiny střídavě teplou a studenou vodou a poté si je masírujte. Vaše oslabené svalstvo mohou podpořit speciální stahovací punčochy.

Velmi důležité je snížit tělesnou hmotnost a udržovat ji v optimálním rozmezí.